2021’de Öğrenmeniz Gereken En İyi 5 Yazılım Dili - Uzman Cevabı - Uzman bul, görüşleri incele, soru sor.
2021’de Öğrenmeniz Gereken En İyi 5 Yazılım Dili SİSTEM NASIL ÇALIŞIR ?

2021’de Öğrenmeniz Gereken En İyi 5 Yazılım Dili

Sergen Kurt 2021-01-14 13:23:20

Hepimizin bildiği üzere yazılım, dünyamızda oldukça popüler bir konumda ve hayatımızın değişmezi haline geldi. Hemen hemen hayatımızın her noktasında yazılım kullanıyoruz ve oldukça büyük bir sektör haline geldi. İşte bu yazılımları oluşturan kahramanlarımız ise programcılar ve geliştiriciler.

Eğer siz de bu sektörün bir parçası olmak veya kendinizi bu alanda geliştirmek istiyorsanız, 2021’de mutlaka öğrenmeniz gereken 5 programlama dilini sizler için hazırladım.

İşte listemiz;

Python

Programlama dilleri hakkında bilginiz varsa bu isim sizlere yabancı gelmemeli. Uzmanlara göre programlamaya başlamak için Python oldukça ideal bir dil. Python, kullanıcı dostu ve kolay olması nedeniyle diğer dillerden önde geliyor.

Python’u daha da iyi yapan şey ise, kullanımının oldukça kolay olmasıdır. Örneğin; Youtube,Instagram ve diğer popüler web uygulaması bu dille oluşturulmuştur. Python’un bir diğer özelliği ise, geniş kütüphane yelpazesine sahip olması ve geliştiriciler tarafından kullanılmasıdır. Python başlangıç için güzel bir tercih olacaktır.

Java

Java, programlama alanında olmayanların bile aşina olduğu bir isimdir. On yıllardır geliştiriciler tarafından kullanılıyor ve oldukça da popüler bir konumda. İstikrarlı bir dil olması nedeniyle büyük şirketler tarafından kullanılmaktadır.

Büyük bir firmada iş arıyorsanız, kesinlikle görmezden gelinmeyecek bir dildir. Artık insanlar tarafından Android işletim sistemi oldukça fazla tercih ediliyor ve Java’da Android platformunda yaygın olarak kullanılıyor.

Onu özel kılan bir diğer özelliği ise Google tarafından geliştirilen Android Studio‘da kullanılmasıdır. Geliştiriciler bu dile kariyer açısından büyük bir fırsat olarak bakmaklıdır.

 

C/C++

Bilgisayar programlama ile C/C++’ın eş anlamlı olduğu zamanlar varmış. İşletim sistemleri ve diğer sistemlerin tümü bu dille programlanıyormuş. Rekabetçi programcılar’da istikrarlı ve hızlı olması nedeniyle önemli bir düzeyde kullanıyorlar.

C++ ayrıca Standart Şablon Kütüphanesi (Standart Template Library) anlamına  gelen STL’yi de beraberinde getiriyor. STL, kullanıma hazır farklı türden kütüphanelerden oluşan, çeşitli bir havuzdur.

Bu kütüphaneler veri yapısı, aritmetik işlemler veya  algoritmalar olabilir. Özetle, hızlı ve istikrarlı oluşu ve kütüphane desteği onu programcılar ve geliştiriciler arasında popüler bir seçim haline getirdi

Javascript

Piyasada kullanılan  en popüler Front-end (Ön yüz) programlama dillerinden birisidir.  Kullanımı ise, çeşitli etkileşimli uygulamalar oluşturmaktır. Örneğin, bir düğmeye bastığınızda onu açılır bir pencere olarak göstermesidir.

Bu uygulama Javascript kullanılarak yapılır. Günümüzde bir çok girişimci ve diğer işletmeler NodeJs‘in yaygın olarak kullanıldığını söylemektedir.

Go Programlama Dili

Golang olarak da bilinen bu dil, Google tarafından geliştirilmektedir. Silikon Vadisi’ndeki pek çok şirket büyük ölçüde  Golang’a bağlı fakat, tüm dünyada yaygın olarak kullanılmamaktadır.

Programcılar bu dilin tüm potansiyelini daha anlamamışlar. Yine de bu dili bilmek, Google tarafından desteklendiği için yararlı  olacaktır. Ayrıca statik bir dil olduğu için, oldukça da güvenlidir. Basit söz dizimi nedeniyle de öğrenmesi oldukça rahattır ve tek sayfalık uygulamalarınız için oldukça idealdir.

Blog kelimeleri: yazılım, yazılım dilleri, 2021 trend

Blog Yorumları

Yüzlerce Kategoride Alanında Uzman Kişilerle Kolayca Sohbet Edin.
Hemen Uzman Bulun!